Czym jest żywność ekologiczna?

vegetables-573961_1280

Żywność ekologiczna to taka, którą produkuje się bez zbędnych dodatków pod postacią nawozów sztucznych i bez pestycydów, zachowując przy tym żyzność gleb i różnorodność w kontekście biologicznym. Zasady związane z wytwarzaniem żywności ekologicznej zostały określone w rozporządzeniu Rady (EWG) 2092/91 i dotyczy ona produkowania ekologicznego i znakowania rolnych produktów. Każdy ekologiczny produkt musi posiadać odpowiedniego rodzaju certyfikaty unijne. Nie powinno się w takim przypadku mylić pojęć „żywność ekologiczna” i „zdrowa żywność”. Trzeba pamiętać, że pojęcie „zdrowa żywność” jest pojęciem komercyjnym i nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

Żywność ekologiczna, a kwestia polska

Od 2004 roku w Polsce zaczęto regulować produkowanie żywności ekologicznej, a to wszystko za sprawą Unii Europejskiej i rozporządzeniu, które odnosi się do rolnictwa ekologicznej, znakowaniu produktów i środkowych spożywczych. Sztuczne nawozy i środki ochronne roślin, które stosuje się w nadmiarze okazały się czymś naprawdę szkodliwym dla zdrowia człowieka. Bardzo często dzieci cierpią na liczne alergie z tego względu, a osoby starsze są w stanie nabawić się nowotworów. Badania, które zostały przeprowadzone potwierdziły w sposób jednoznaczny, że niektóre ze związków obecnych w żywności, w organizmie mogą przekształcać się w toksyczne substancje i są w stanie wykazywać właściwości rakotwórcze.

Ekologiczne produkty muszą posiadać na swoich opakowaniach znak ekologicznego rolnictwa. Symbol EKO jest gwarantem jakościowym. W takiej sytuacji każdy z konsumentów może być pewien, że dana żywność była wyprodukowana w sposób zgodny z zasadami i że podano ją specjalistycznej kontroli. Takowy certyfikat przyznaje się na okres jednego roku, po tym czasie gospodarstwo ekologiczne, które składa się z łąk, pastwisk, pól, wybiegu dla zwierząt, urządzeń, magazynów, budynków inwentarskich itd. i do tego rachunkowe księgi, etykiety, bilansy zbiorów i dowody świadczący o zakupie środków produkcyjnych muszą zostać poddane następnej kontroli.

Ekologiczne gospodarstwa, które mają to do siebie, że proponują ludziom ekologiczną żywność są zmuszone do tego, aby spełnić trzy, główne wymogi. Przede wszystkim produkowanie ekologicznej żywności w żadnym stopniu nie może być powodować zaburzenia i obciążenia dla przestrzeni naturalnej. Kolejną kwestią jest fakt, że trzeba zorganizować gospodarstwo w taki sposób, aby było ono jak najbardziej samowystarczalne. Trzecia kwestia jest taka, że produkcja ekologiczna musi sprzyjać w rozwijaniu wsi i rolnictwa.

Produkowanie ekologicznej żywności

Jak już wyżej zostało napisane, gospodarstwo ekologiczne musi być jak najbardziej samowystarczalnym organizmem, dlatego też ekologiczne produkty nie mogą mieć nic wspólne z chemicznymi środkami, pestycydami czy różnego rodzajami regulatorami. Gospodarstwo ekologiczne nie powinno posiadać zbyt dużej ilości maszyn. Rolnik w takim gospodarstwie powinien zwracać szczególną uwagę na to jak prezentuje się czystość wód gruntowych i gleb. Dlatego tez podstawowymi odpadami w gospodarce ekologicznej muszą być odpady naturalne jak kompost, obornik czy gnojowica.

Zdrowa i ekologiczna żywność – Bardzo wiele osób ciągle uważa, że jest ot pojęcie jednoznaczne. Prawda jest jednak całkowicie inna, gdyż pojęcie „zdrowa żywność” wcale nie musi mieć nic wspólnego z ekologiczną żywnością. Produkty ekologiczne posiadają odpowiedniego rodzaju certyfikaty. Żeby napisać na opakowaniu „zdrowa żywność” nie trzeba nic zrobić, w zasadzie każdy człowiek jest w stanie sam to dodać. Wystarczy w takiej sytuacji chęć producenta do tego, aby to tam zostało umieszczone. Jedzenie, które należy do kategorii zdrowej żywności wcale nie musi spełniać żadnych standardów w kontekście odpowiedniej produkcji dla żywności ekologicznej. Ponadto, umieszczenie napisu „zdrowa żywność” jest jeszcze bardziej irracjonalne z tego względu, że żywność, która zostaje dopuszczona do handlu nie może być w żadnym stopniu szkodliwa dla zdrowia człowieka, a tym bardziej dla jego życia. Dlatego tego typu napisy nie mają żadnego realnego znaczenia i w zasadzie nawet fast foody mogą coś takiego napisać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *