Czym są EKO produkty?

vegetables-673200_1280

Produkty ekologiczne to w zasadzie nic innego jak artykuły, które zostały wytworzone w taki sposób, że ich negatywne oddziaływanie na środowisko zostało w sposób maksymalny zminimalizowane, albo wręcz w ogóle ono nie istnieje. Ekologiczne pożywienie najczęściej pochodzi z ekologicznych gospodarstwa i wytwarza się je bez dodatków sztucznych nawozów, stosowania środków chemicznych, które mają chronić rośliny czy też różnego rodzaju antybiotyków. Oczywiście niebagatelną kwestią jest tutaj fakt, iż produkowanie ekologiczne takiego pożywienia nie niesie za sobą żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Wszystkie osoby, które mają ochotę znaleźć pożywienie ekologiczne nie powinny mieć z tym większego problemu, gdyż to dla nich powstały specjalnego rodzaju oznaczenia.

Ekologiczne pożywienie – co to takiego?

Coraz częściej konsumenci decydują się na wybranie ekologicznej żywności, a decydują się na nie osoby, które zazwyczaj dbają o swoje zdrowie. Niektóre osoby robią to ze względu na modę i nie zawsze są świadomi podejmowanych przez siebie decyzji. Dlatego wszystkie takie osoby powinny wiedzieć, że pożywienie ekologiczne to nic innego jak produkty, które zostały wyprodukowane w taki sposób, że nie użyto przy tym żadnego rodzaju dodatków syntetycznego pochodzenia, które są często używane w produkcji żywności, czyli nie używano konserwantów, dodatków smakowych, bądź barwników. Tego typu żywność produkowana jest tylko i wyłącznie ze szczególnie dobranych składników. Wszelkiego rodzaju owoce oraz warzywa i ziarna, które służą do wytworzenia danego produktu, nie mogą posiadać w sobie żadnego śladu po sztucznych nawozach czy pestycydach. Dodatkowo muszą być uprawiane tylko i wyłącznie w rolniczych gospodarstwach.

Jeżeli zależy producentowi na tym, aby jego żywność była uznana za produkt ekologiczny jest zobowiązany do spełnienia kilku warunków. Chociażby tego, że każdy z produktów musi pochodzić z pola, na którym nie używano wcześniej żadnych środków, które miały na celu ochranianie roślin i nie używano tam sztucznych nawozów przez okres minimum trzech lat. Każdy ekologiczny produkt musi zostać przechowywany i przetwarzana w zgodzie z odpowiednimi standardami.

Ekologiczne pożywienie charakteryzuje się tym, że:

proces wytwarzania nie szkodzi środowisku

używane surowce nie mogą wykazywać toksycznego działania

składniki i produkt nie mogły być wcześniej testowane na zwierzętach

opakowanie produktu musi być minimalistyczne

opakowanie powinno być do ponownego użytku

zużywanie energii na każdym etapie produkcji musi być jak najniższe

Ekologiczne oznaczenia

Widać, że na świecie w sposób zdecydowany wzrósł popyt na produkty żywnościowe jak najwyższej jakości, które zostały wyprodukowane pod ścisłą kontrolą jednostek zajmujących się wydawaniem odpowiednich certyfikatów z zakresu żywności ekologicznej. Dlatego też z tego powodu postanowiono w krajach Unii Europejskiej zdecydować się na wprowadzenie systemu kontroli i certyfikacji produktów ekologicznych. Każdy produkt, który został wyprodukowany w zgodzie ze wszelakimi standardami związanymi z produkcją ekologiczną na dzień dzisiejszy ma takową możliwość, aby używać wspólnotowego znaku na swoich produktach, które oznacza ekologiczne rolnictwo.

Na danej etykiecie konsumenta powinien być w stanie przeczytać:

Nazwę oraz numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której dany producent podlegają

Adres, nazwę producenta oraz nazwę produktu

Na danej etykiecie może się znaleźć:

Napis „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE”

Oznakowanie graficzne „Rolnictwo ekologiczne”

Kiedy weźmie się takowy produkt do ręki to można być w zasadzie w stu procentach pewnym, że dany produkt należy do segmentu żywności ekologicznej, czyli inaczej:

Minimum 95% składników, które było niezbędne do wytworzenia tego produktu, było wytworzone przy pomocy metod naturalnych

Podczas produkcji i przygotowania wszystkie produkty były nadzorowane i sprawdzane czy cały proces przeprowadzany jest w zgodzie ze standardami

Dany produkt sprzedawany jest przez samego producenta w sposób bezpośredni, bądź znajduje się on w zabezpieczonym, zamkniętym, odpowiednio oznakowanym opakowaniu

Tymże znakiem są w stanie posługiwać się wszelkiego rodzaju gospodarstwa ekologiczne i producenci żywności, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia na to i są w stanie to udokumentować poprzez wykazanie certyfikatów. Warto mieć świadomość, że nie każdy produkt znajdujący się na stoisku ze zdrową żywnością jest ekologiczny. Zdarza się, że nazwa jest myląca i jest jedynie chwytem marketingowym. Każdy prawdziwie ekologiczny produkt posiada na to niezbędne certyfikaty, które jasno potwierdzają to, że dany towar został odpowiednio zabezpieczony podczas procesu produkcji, ale również i przy transporcie i podczas przechowywania.

Dany certyfikat ma to do siebie, że musi spełniać jasno określone warunki, które postawiła Unia Europejska i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a do tego Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Produkty są kontrolowane minimum raz w roku. Jeżeli zostanie wykryty fakt, że dany rolnik, bądź handlowiec odbiegł od zasad podczas produkowania, transportu czy przechowywania odbiegł od tychże norm będzie musiał zapłacić surową karę pieniężną, tracąc przy tym bezpowrotnie już swoje dobre imię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *