Jak segregować śmieci w swoim domu?

containers-377030_1280

Czy kiedykolwiek podczas wyrzucania śmieci myślałeś o tym czy w zasadzie robisz wszystko tak jak należy? Czy to co umieściłeś w worku na pewno nadaje się do wrzucenia do zwykłego śmietnika? Pojemniki na śmieci mają to do siebie, że nie bez powodu mają różne oznaczenia kolorystyczne, gdyż każdy z nich pasuje do innego rodzaju odpadów. Dlatego też warto również zadbać o to, aby w domu segregować śmieci w odpowiedni sposób.

Kosze do segregacji odpadów w domu

Przepisy, które dotyczą usuwania odpadów mają za zadanie zmobilizować ludzi do segregowania śmieci. Dlatego też najlepszym możliwym wyjściem będzie zaopatrzenie się w kilka koszy na śmiecie, bądź też specjalnego rodzaju pojemniki, które będą nadawały się do segregacji śmieci. Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na zakup danych pojemników to dowiedz się jaki odpady powinny podlegać segregacji, a jakie nie. Pierwsza rzeczą, którą będziesz musiał zrobić to na pewno nie będzie zakup 6 pojemników na odpady. Wystarczy, że na samym początku zakupisz dwa pojemniki, jeden będzie służyć na odpady, które podlegają recyklingowi, zaś drugi na te, których nie trzeba segregować. W taki o to sposób będzie Ci znacznie łatwiej zapanować nad śmieciami. Jeżeli ponadto posiadasz takową możliwość to warto, abyś przemyślał umiejscowienie kompostownika. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej Ci utylizować śmieci, które są pochodzenia organicznego.

Segregowanie śmieci w domu

Śmieci, które są w Twoim domu powinny zostać posegregowane według ogólnie przyjętych zasad. Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na to, aby odpady był suche, czyste i nie posiadały zbyt dużej ilości tłuszczu.

Segregowanie odpadów powinno obejmować:

Organiczne odpady nadające się do wytworzenia kompostu

Papier

Odpady pochodzące z tworzywa sztucznego

Aluminium wraz innymi metalami

Przezroczyste szkło

Kolorowe szkło

Odpady, które nie nadają się do recyklingu

Jeśli podjąłeś decyzję aby zakupić kilka pojemników, które będą Ci służyć do segregowania odpadów to warto, abyś w takiej sytuacji ułatwił sobie ich identyfikację wizualną. Najlepiej jeżeli nakleisz na poszczególne rodzaje koszy odpowiednie napisy, bądź wzory, które będą odpowiadały symbolom takim jak szkło, papier, metal czy plastik, albo zdecydujesz się na skorzystanie z naklejek, które będą miały odpowiednie kolory.

Spokojnie będziesz w stanie również zakupić w sklepie specjalnego rodzaju kolorowe torby, które posłużą Ci do sortowania i będą w stanie ułatwić Ci nie tylko i wyłącznie rozdzielenie papieru, szkła i plastiku, ale również będą utrwalać kolorystykę pojemników na pewne rodzaju odpadów.

Czemu kolory pojemników są istotne?

Pojemnik na odpady koloru niebieskiego jest stworzony z przeznaczeniem na papier. Będziesz do niego mógł wrzucać katalogi, gazety, zeszyty, książki z miękki okładami, papier, prospekty, torby z papieru i opakowania, tekturę oraz kartony.

Postaraj się, aby makulatura, którą włożysz do pojemnika nie było zbytnio mokra ani tłusta. Postaraj się również usuwać metalowe elementy takie jak chociażby spinacze czy też zszywki oraz plastikowe okłady. Ponadto wiedz, że nie będziesz mógł do niebieskich pojemników wrzucać kartonów po napojach, mleku oraz sokach, ponieważ ich miejscem będzie pojemnik na sztuczne tworzywa.

Pojemnik na odpady koloru żółtego został stworzony z przeznaczeniem do segregowania metalu oraz plastiku. Będziesz tutaj mógł wrzucać opakowana wykonane z tworzyw sztucznych, butelki plastikowe i nakrętki, kartonowe pudełka po soku, napoju cze mleku, butelki, które pozostaną po płynie do naczyń, reklamówki oraz opakowania metalowe i nakrętki z metalu i do tego aluminiowe puszki.

Z plastikowych butelek i kartonów, które są zakręcane powinien usunąć zakrętki, zaś same butelki najlepiej jakbyś zgniótł przed wrzuceniem do pojemnika. Tak samo powinieneś zrobić z puszkami. Usuń wszelkiego rodzaju etykiety i nalepki. Jeśli okaże się, że dane opakowanie jest zabrudzone może jest przed wyrzuceniem opłukać, a następnie osuszyć. Żółty pojemnik nie powinien być miejscem na zabawki, pełne butelki z tworzyw sztucznych, pojemniki po oleju, również spożywczym czy też miejscem na zużyte jednorazowe naczynia.

Jeśli spotkasz się z czerwonymi pojemnikami na śmieci to musisz pamiętać, że ich przeznaczeniem są jedynie puszki z aluminium oraz metal.

Pojemnik na odpady koloru zielonego został stworzony z przeznaczeniem na szkło kolorowe, zaś biały będzie nadawał się do segregowania odpadków szklanych bez koloru. Dobrze by było, gdyby wszelkiego rodzaju opakowania szklane, które zostaną umieszczone w pojemnikach przeznaczonych do segregowania zostały wcześniej umyte i pozbawione etykiet. Do pojemników na szkło nie powinieneś wrzucać butelek, które posiadają jeszcze jakąś zawartość, ani tych, które są potłuczone. Musisz również pamiętać o tym, aby nakrętki wrzucić do pojemnika na metal, bądź plastik. Pojemniki na szkło również nie są przeznaczone na domową porcelanę i ceramikę, szyby, lustra, lampy oraz żarówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *