Ograniczenie zużycia energii elektrycznej

kitchen-673729_1280

Jeśli wnętrze jest oświetlone w dobry sposób jest w stanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa i zaoferować użytkownikowi o wiele większą wygodę. Co powinno się jednak w takiej sytuacji zrobić, aby mieć tego typu komfort przy jednocześnie mniejszej cenie?

Unijna regulacja zmusza obywateli zamieszkałych na terenie Unii Europejskiej do zdecydowania się na wymianie źródeł świata na takie, które są o wiele bardziej energooszczędne. 1 września 2009 roku zaczęto wycofywać z rynku najbardziej energochłonne żarówki, czyli takie mające 100 wat oraz cechujące się jeszcze większą mocą, które są nieprzezroczyste, a przy tym świetlówki mające niższą klasę niżeli A. Dlatego też w takiej sytuacji warto postawić na ekonomiczne oświetlenie pomieszczeń, aby być w stanie płacić mniejsze rachunki za prąd. Niezwykłą pomocą mogą tutaj służyć nie same nowoczesne źródła oświetlenie, ale też odpowiedniego rodzaju nawyki i sposoby związane z z aranżacją tego typu wnętrz.

Wymiana oświetlenia na energooszczędne

Podczas planowania zakupu źródeł światłą pamiętaj, że decydowanie się na najtańszy wybór nie zawsze będzie jednoznaczny z tym najbardziej opłacalny. Postaraj się zastępować zużyte żarówki jak najlepszymi energooszczędnymi odpowiednikami. Ponadto pamiętaj, aby unikać tradycyjnych żarówek wolframowych w miejscach, w których będą najczęściej świecić. Wynika to przede wszystkim z tego, że będą one przekształcały na światło raptem 5% energii elektrycznej i będą świeciły przez 1000 godzin. Dobrym wyborem jest zdecydowanie się na uniwersalne żarówki halogenowe. Wysokonapięciowe halogeny są zasilane przez napięcie 230V i nie potrzebują żadnego rodzaju transformatora. W niektórych znajdą się identyczne trzonki i gwinty jak w przypadku zwykłych żarówek. Najczęściej posiadają powłokę, która ograniczają emisje promieniowania UV. Halogeny niskonapięciowe cechują się napięciem zasilanym na poziomie 6, 12, 24 V. Większość nie nadaje się do zamontowania w oprawach standardowych. Aby móc je zasilać potrzeba tutaj transformatora. W przypadku otwartych opraw najczęściej stosuje się świetlówki kompaktowe. Są one w stanie wpasować się do opraw, które zostały stworzone z myślą o standardowych żarówkach żarowych. Ich żywotność oscyluje do 20 tysięcy godzin i są w stanie wytworzyć do 80% więcej światła, niż zwykła żarówka. Nie wydzielają zbyt dużej ilości ciepła i nie nagrzewają się. Są w stanie dawać ciepłe, bądź zimne światło, a nawet takie, które przypomina dzienne. Posiadają wysoki współczynnik związany z oddawaniem barw.

Zmiana nawyków

Postaraj dopasować swój dzień do tego, o której wschodzi i zachodzi słońce, dzięki czemu będziesz w stanie korzystać przez najdłuższy czas z darmowego oświetlenia emitowanego przez słonce. Jeżeli nie ma takie potrzeby to nie ma sensu, żeby światło było zapalone, postaraj się je gasić jak tylko możesz. Zacznij motywować do tego innych domowników, chociażby poprzez zawieszenie przy wyłącznikach karteczek, w których to będziesz apelował o to, aby zgasić światło. Postaraj się utrzymywać w czystości klosze, żarówki i okna. W wyniku zabrudzonych szyb będą one w stanie pochłaniać nawet do 30% światła, zaś zakurzone klosze i żarówki nawet blisko 60%. Zdecyduj się na wybranie żyrandola, w którym będzie znajdowała się mniejsza ilość żarówek, albo też postaraj się wykręcić kilka z nich. Dzięki zdecydowaniu się na użycie trzech 40-watowych żarówek otrzymasz tyle samo światła co jedna 100 W, a zużyjesz 20% energii mniej. Pamiętaj o zmianie taryfy prądu. Jeżeli jesteś osobą, która często pracuje przy sztucznym świetle w okresie nocy, bądź wieczorem to postaraj się na wybranie taryfy, która zaoferuje Ci tańszą energię po godzinie 22. Energia późnymi wieczorami może być tańsza do 40 procent.

Świetliste wnętrze

Postaraj wykorzystać w sposób optymalny dzienne światło, którym dysponujesz. Kiedy będzie przez naprawdę długi czas oświetlało wnętrze to doprowadzi do tego, że naturalnie będziesz oszczędzał energię elektryczną. Postaraj się umieścić pomieszczenia w taki sposób, aby odpowiadały stronom świata. Postaraj się, aby w projekcie Twojego domu sypialnie znalazły się od wschodnie, albo północno-wschodniej strony, zaś gabinety i pokoje dzienne od zachodu, albo południowego zachodu. Dzięki temu będziesz w stanie żyć w zgodzie z naturalnym rytmem przyrody. Postaraj się pomalować wnętrza na jasne kolory. Pomieszczenia będą wymagać od Ciebie o wiele mniejszej ilość światłą. Do wykończenie posadzek użyj jasnego materiału. Dzięki światłu słonecznemu, które znajdzie się za oknem będziesz w stanie odbijać i rozpraszać je, dzięki czemu całe pomieszczenie zdecydowanie się rozjaśni. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie przeszklonych drzwi wewnętrznych. Dzięki temu promienie słoneczne będą mogły przenikać zarówno do wiatrołapu i przedpokoju. Postaraj się instalować jasne, przejrzyste klosze i oprawy do lamp. Jeśli wybierzesz ciemne oraz takie, które zostały wykonane z nieprzezroczystych, nieprzepuszczający światło materiałów narazisz się na pochłanianie dużej ilości światłą Mniej światła będziesz przepuszczać dzięki oprawom i kloszom zamkniętym. Wybierz źródła światłą, które będą odpowiednie do pomieszczenia, przykładowo te, które mają większe natężenie lepiej spiszą się w łazience, a te które mniejsze lepiej wyglądać będą w sypialni. Pamiętaj by wybierać kilka rodzajów oświetlenia. Samo ogólne nie wystarczy, potrzeba będzie też miejscowego, które będzie oświetlało w sposób bezpośrednio miejsce pracy, wypoczynku itd., a także takie, które będzie spełniać rolę dekoracyjną. Tam gdzie będziesz koncentrować się tylko na wykonywaniu jednej czynności jak np. czytanie, wystarczy zastosowanie pojedynczej lampki. O wiele lepiej wtedy wybrać skupione światło ze słabszą żarówką, niż rozproszone z mocną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *