Co zrobić z zużytym sprzętem elektronicznym?

calculating-machine-370777_1280

Poprzepalane świetlówki, zużyty sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD czy popsute zabawki elektroniczne bardzo często lądują na śmietniku. Mało kto pamięta o tym, że takie śmieci powinny być utylizowane w odpowiedni sposób, albo zwyczajnie nie chce pamiętać. Chociaż oczywiście znajdą się takie osoby, które nie zdają sobie sprawy z tegoż, że faktu. Jeżeli dopiero teraz się o tym dowiadujesz to warto abyś dowiedział się w jaki sposób pozbyć się sprzętu elektronicznego, którego już Ci nie potrzeba.

Postępowanie w zgodzie z prawem

W zgodzie z ustawą dotyczącą zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznych urządzeń, które nie są w stanie funkcjonować bez dopływu prądu elektrycznego, bądź od obecności pół elektromagnetycznych muszą one zostać poddane obowiązkowi zbierania, odzysku oraz recyklingu. W skrócie mówiąc oznacza to tyle, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, klimatyzacje, mikrofalówki, żelazka, odkurzacze, tostery czy nawet świetlówki kompaktowe, gdy nadejdzie ich czas i się zużyją nie mogą zostać od tak wyrzucone na śmietnik. Muszą przede wszystkim znaleźć się w punkcie odbioru odpadów elektrycznie, w którym to zostaną poddane procesowi recyklingu, bądź unieszkodliwiania. Wynika to z prostej kwestii, ponieważ tego typu urządzenia zawierają w sobie naprawdę wiele szkodliwych substancji, które są w stanie zaszkodzić zdrowiu człowieka, a jest kadm, związki bromu, rtęć, ołów czy też chrom.

Jak traktować tego rodzaju odpady?

Mimo tego, że ustawa ZSEiE ma w Polsce 10 lat, ponieważ funkcjonuje od lipca 2005 roku to jednak bardzo dużo osób nadal nie do końca orientuje się w jaki sposób powinni oni postępować z użytą elektroniką, czy też sprzętem oświetleniowym. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą zarówno producenci, importerzy tego typu urządzeń, ale również sami użytkownicy.

Według prawa, producent, dystrybutor czy też importer danego sprzętu powinien umieścić na opakowaniu symbol przekreślonego kontenera na odpady, a ponadto dodatkowo dodać od opakowania informację o tym jakie będą mogły wystąpić skutki dla środowiska oraz dla ludzkiego zdrowia, gdy dojdzie do takiej sytuacji.

Warto tez zauważyć, że rok po tym jak weszła ustawa w życie konsumenci dostali prawo do tego, aby nieodpłatnie pozostawiać w sklepie stare sprzęty, gdy dokonują zakupu nowego urządzenia. Sklepy jednak na dzień dzisiejszy nie muszą przyjmować tego typu elektronicznych odpadów w bardzo dużych ilościach, zaś duża ilość klientów nie ma zbytnio ochoty jeździć przez pół miasta ze swoim starym telewizorem czy też mikrofalówką. W takim przypadku co powinno się zrobić z tego typu sprzętem?

Sposobów na to co zrobić z zużytym sprzętem jest kilka:

Zanieść do punkty zbierającego sprzęt elektryczny i elektroniczny
Zanieść do zakładu przetwarzania, albo do organizacji zajmującej się odzyskiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Zanieść na skup złomu, pod warunkiem, że dany skup zbiera tego typu rzeczy
Zanieść do sklepu, kupując przy tym nowe urządzenie
Zostawić w punkcie naprawy sprzęty AGD/RTV
Udać się na zbiórkę zużytego sprzętu i zostawić go tam

Dbanie o ekologię

Sprzęt RTV/AGD posiada liczne substancje, które są uznawane jako substancje szkodliwe. Nauka i technologia twierdzi, że aż 90% tychże substancji nadaje się spokojnie do ponownego wykorzystania, chociażby do produkcji nowego rodzaju urządzeń gospodarstwa domowego, mebli czy części do samochodów. Specjalne zakłady zajmują się przetwarzaniem zużytych sprzętów. W takich zakładach sprzęty poddawane są procesom związanym z odzyskiem, recyklingiem, albo są zwyczajnie unieszkodliwianie.

Jeżeli w Waszej okolicy nie jesteście w stanie znaleźć żadnego zakładu przetwarzania czy też organizacji, która zajmuje się odzyskiem sprzętów elektrycznych i elektronicznych to zużyte urządzenia możecie oddać do skupu złomu. Musicie jednak wcześniej dowiedzieć się czy dany punkt został wpisany do rejestru, które zajmują się zbieranie zużytego sprzętu. Innego rodzaju możliwością będzie zostawienie starego urządzenia w punkcie, w którym naprawia się sprzęt AGD/RTV/ Bardzo duża ilość właścicieli tego typu punktów będzie zadowolonych, jeżeli to zrobicie, gdyż będą oni w stanie znaleźć dla siebie kilka części zamiennych, które będą dla nich czymś wartościowym.

Pewne organizacje, czy stowarzyszenia ponadto decydują się na organizowanie szeroko zakrojonych akcji, podczas których zbierane są tego typu odpady. Tego typu akcje są bardzo wartościowe nie tylko ze względów ekologicznych, ale również społecznych czy edukacyjnych. Osoba, która odda swój zużyty sprzęt najczęściej w zamian dostaje symboliczny kwiatek, bądź też sadzonkę. Dlatego też warto się zainteresować tymże faktem, czy w okolicach Waszej gminy przypadkiem nie organizuje się tego typu zbiórek zużytego sprzętu. Jest to niezwykła okazja do tego, aby móc pozbyć się starych baterii, radia czy świetlówek, robiąc przy tym coś wartościowego dla całego środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *