Kilka zasad, dzięki którym zadbasz o środowisko

waterfall-204277_1280

Co roku, 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi i jest to akcja, która ma za zadanie promować co roku akcję na rzecz ekologicznej postawy. Dlatego z tejże okazji warto w takiej sytuacji zadać sobie pytanie co powinno się zmienić w przyzwyczajeniach Polaków, aby byli w stanie oni o wiele lepiej chronić planetę, dzięki czemu przyszłe pokolenia nie będą musiały rodzić się na brzydkiej, zaniedbanej planecie, która umiera z każdym dniem.

Segregowanie odpadków

Jedną z podstawowych kwestii jest wygospodarowanie we własnych odmach kilku pojemników na różnego rodzaju odpady. Warto w takiej sytuacji pamiętać, iż do pojemnika koloru niebieskiego powinno wkładać się papier, zaś do żółtego plastik, jeśli zaś chodzi o szkło to ono powinno znajdować się w pojemniku zielonym, w przypadku szkła kolorowego, zaś w przypadku szkła białego to powinno się je wrzucić do białego pojemnika. Musisz również zapamiętać o tym, że na wysypiska będzie trafiało 10 tysięcy ton szkła mniej jeżeli w ciągu jednego roku, każdy człowiek zdecyduje się naw wyrzucenie jednego słoika po dżemie do specjalnego kontenera do tego przeznaczone, niżeli do zwykłego śmietnika, do którego najczęściej się wrzuca wszystko, nie myśląc o późniejszych konsekwencjach.

Postaw na materiały, które nadają się do recyklingu

Jeżeli zajmujesz się segregowaniem odpadów, to dobrym pomysłem jest, abyś na co dzień korzystał z rzeczy, które nadają się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Dzięki zdecydowaniu się na korzystanie z tego typu materiałów cała ziemia będzie w stanie ograniczyć rozrost terenów, które są wysypiskami śmieci, a także będzie zużywać się o wiele mniejsze ilości energii elektrycznej, wody czy też surowców naturalnych.

Ogranicz zużycie energii elektrycznej

Przede wszystkim powinieneś wyłączać wszelkiego rodzaju niepotrzebne sprzęty, które są podłączone do gniazdka. Każdego rodzaju urządzenie nawet je, które zostało pozostawione w stanie czuwania będzie pobierało energię elektryczną. Według informacji, które podaje Fundacja na rzecz Efektywnego wykorzystania Energii w raporcie, który został przygotowany dla WWF, zdecydowanie się na wyłączenie jedynie połowy urządzeń byłoby w stanie umożliwić ograniczenie emitowania CO2 o przeszło jeden milion tony w ciągu roku. Kwestią niezwykle istotną jest również fakt, aby jak największa liczba osób dostosowała moc żarówek do swoich potrzeb, a także żeby zostało wyłączone zbędnego rodzaju oświetlenie.

Decydując się na zakup nowego rodzaju urządzenia powinieneś pamiętać o tym, aby przyglądać się jego klasie energetycznej. Dane, które pochodzą z raportu „Ending Wasteful energy Use”, które zostało przygotowane na zlecenie WWF w sektorze gospodarstw domowych marnotrawi się nawet do 40 procent energii służącej do zasilania urządzeń elektrycznych. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla Was będzie zdecydowanie się na zakup urządzeń, które posiadają jak najwyższą klasę energetyczną jak chociażby A, czy A+, albo A++. Im wyższa klasa tym większe oszczędności dla Waszego portfela i matki natury.

Nie zużywaj tak dużo wody

Kontrola związana z zużywanie wody nie tylko jest w stanie pozwolić na życie w ekologicznych warunkach, ale również dzięki temu jest się w stanie pozytywnie wpływać na budżet domowy. Dlatego też w pierwszej kolejności powinno się naprawić wszelkiego rodzaju cieknące krany i zawory, które są nieszczelne. Warto zdawać sobie sprawę, że jeśli zlikwidowany zostanie przeciekający kran, z którego jedynie co 3 sekundy będzie spływała kropla wody to będzie się w stanie zaoszczędzić do 1 700 litrów wody w ciągu jednego roku. Następne oszczędności zostaną Wam przyniesione przez zdecydowanie się na branie krótkich pryszniców zamiast zapełnianie wanien do pełna wodą. Podczas brania prysznica jest się w stanie zużyć blisko 50 litrów wody, zaś podczas kąpieli będzie to około 120 litrów.

Zdecyduj się na ekologiczne produkty

Produkty ekologiczne mają to do siebie, że nie tylko są przyjazne dla zdrowia, ale również wpływają pozytywnie na Wasze zdrowie. W powszechnym przekonaniu istnieje wiedza, że ekologiczne zazwyczaj mogą być jedynie kosmetyki oraz produkty spożywcze. Jeżeli jednak chcecie zdecydować się na życie w taki sposób, aby nie szkodzić przyrodzie to powinniście zacząć zastanawiać się nad tym w jaki sposób wykorzystanie w domu ekologiczne środki czystości. Będą one nie tylko przyjaźniejsze środowisku naturalnemu, niżeli ich odpowiednikom tradycyjnym, ale również będą o wiele łagodniejsze dla zdrowia. Tego typu środki jak np. Green Vision nie są w stanie wywołać reakcji alergicznej i uczulenia, a co najważniejsze są one równie skuteczne co tradycyjne odpowiedniki detergentów.

Utylizacja baterii

Gdy dojdzie do takiej sytuacji, że jakaś bateria Ci się zużyje to postaraj się nie wrzucać jej do zwykłego pojemnika, gdyż taka bateria, która trafi później na wysypisko jest niezwykle dużym zagrożeniem dla środowiska, a to z tego względu, że posiada ona szkodliwe substancje, takie jak chociażby ołów, rtęć oraz kadm. Musicie pamiętać, że jest tylko i wyłącznie jedna bateria jest w stanie poważnie zniszczyć wodę oraz glebę, więc nie ma co się dziwić, że tak istotną kwestią jest fakt, aby każda bateria została w odpowiedni sposób zutylizowana. W takiej sytuacji możecie przykładowo zdecydować się na wrzucenie jej do specjalnego kontenera, który możecie znaleźć przykładowo w różnego rodzaju supermarketach czy innych instytucjach publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *