Światło, które pobiera bardzo mało energii

light-bulb-503881_1280

Wysokość rachunków za oświetlenie może zostać zmniejszona w zasadzie na dwa sposoby, pierwszy to poprzez zastosowanie energooszczędnego oświetlenia, zaś drugi to dzięki zapalaniu światła tylko w takich sytuacjach, gdy jest to wręcz niezbędne. Decydując się na wymiany zwykłych żarówek 100 W na kompaktowe świetlówki energooszczędne jesteś w stanie zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w ciągu jednego roku.

Oszczędzanie energii zyskuje na sile. W samej Ameryce mieszkańcy tego kraju mają zamiar z roku na rok mają zamiar wymieniać wszystkiego rodzaju żarówki na kompaktowe świetlówki, dzięki czemu będą oni w stanie w niedalekiej przyszłości zaoszczędzić nawet do 30% energii, którą do tej pory zużywali na samym oświetleniu. Unia Europejska również podąża tym trendem i ściga się ze Stanami Zjednoczonymi kto pierwszy będzie w stanie to osiągnąć.

1 września 2009 roku dla wielu osób zapewne był pamiętliwy, gdyż to właśnie wtedy postanowiono wycofać ze sprzedaży zwyczajne żarówki 100 W. Z roku na roku mają być wycofywane żarówki o coraz to mniejszej pojemności, co ostatecznie ma doprowadzić do tego, że w najbliższym czasie ma już nie być w ogóle standardowych żarówek na rynku. Jeśliby się to udało to Unia Europejska byłaby w stanie wyłączyć, aż dziesięć średniej wielkości elektrowni. Jak to jednak wygląda z perspektywy obywatela? Czy jest to dla niego dobra wiadomość, że będzie musiał decydować się an zakup droższych, ale bardziej energooszczędnych świetlówek? W zasadzie tylko na pierwszy rzut oka wydają się droższe, gdyż gdy dokona się podstawowych obliczeń to dojdzie się do wniosku, że wcale tak nie jest i że to jednak świetlówki są o wiele korzystniejsze.

Przede wszystkim na samym początku można przyjąć, że decydujecie się na wymianę dwóch żarówek o mocy 100 W na rok, zaś jedna świetlówka kompaktowa 20 W jest wymieniana tylko co dziewięć lat, zakładając w obu przypadkach, że średnia praca wynosi 5 godzin dziennie. W takiej sytuacji oświetlenie energooszczędne będzie w stanie zaoszczędzić dla Was przeszło 400 złotych, uwzględniając przy tym oczywiście wszystkie koszta związane z zakupem.

Można zdecydować się na inne wyliczenia. Kiedy masz ochotę zaoszczędzić 400 złotych w ciągu roku to zamiast decydować się na zakup 12 zwyczajnych żarówek 100 W, wybierz świetlówki kompaktowy, a zobaczysz, że rachunek za oświetlenie z przeszło 500 złotych na rok zmaleje do tylko 100 złotych. Gdybyś zdecydował się w tym przypadku również na żarówki typu LED to w ciągu roku rachunek za prąd wyniósłby Cię tylko i wyłącznie 50 złotych.

Teraz się zastanów czy masz potrzebę, aby bez przerwy oświetlać wszystko co jest w domu? Oczywiście nikt nie będzie teraz starał się gasić lamp na ulicach, jednak w przypadku swojego obrębu zainteresowań można się tym zająć. Postaraj się postawić na zużywanie mniejszej ilości światłą. W sytuacji, gdy zaś potrzebujesz oświetlenie na zewnątrz to zawsze możesz postawić na czujnik ruchu. W takim momencie światło będzie paliło się tylko i wyłącznie wtedy, gdy naprawdę będzie takowa potrzeba, a Ty zrobisz jednocześnie coś dla środowiska, a ponadto zaoszczędzisz pokaźną sumę pieniędzy, którą będziesz mógł zaoszczędzić, albo wydać na swoje przyjemność, ponieważ po co płacić za energię elektryczną, jeżeli nie trzeba tego robić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *