Jak mieszkać w oszczędny sposób?

home-663241_1280

Jeżeli zależy Ci na płaceniu niższych rachunków i zużywaniu mniejszej ilości energii, aby móc być bardziej proekologicznym to musisz pamiętać, że budowa domu energooszczędnego to nie wszystko. Powinieneś skupić się na nauczeniu się w jaki sposób powinieneś mieszkać w danym mieszkaniu. Przyjrzyj się temu jak najefektywniej będzie oszczędzał energię oraz wodę.

Wybudowanie domu energooszczędnego należy do jednego z wielu sposobów, które umożliwiają mniejsze płacenie rachunków. Bardzo istotną kwestią jest tutaj fakt, aby wykształcić pewnego rodzaju nawyki, które są w stanie pomóc zadbać o to jak będą prezentowały się Wasze finanse. W tym artykule znajdziecie szereg porad dotyczących tego w jaki sposób powinniście dbać o Wasze rachunki po tym jak już taki dom zostanie wybudowany, żeby koniec końców nie móc wrzucać zbyt dużej ilości pieniędzy w błoto, a przy tym będziecie w stanie zaoszczędzić szkód środowisku.

Jak oszczędzać energię w domu?

Oszczędzanie energii w domu to w zasadzie prosta kwestią. Przede wszystkim powyłączać wszystkie zbędne żarówki i urządzenia. Zdecydować się na zakup nowoczesnych świetlówek kompaktowych, baterii oszczędzających wodę. Dzięki takim skromnym inwestycjom będzie się miało niższe rachunki. O wiele poważniejszą inwestycją dla właściciela mieszkania może się okazać w takiej sytuacji kolektor słoneczny, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła czy elektrownia wiatrowa. W gruncie rzeczy podjęcie decyzji o ich zakupie jest najtrudniejsze, jednak po tym jak się zainwestuje odpowiednią sumę pieniędzy są one w stanie dać realny zysk. Pozwala to na życie na takim samym poziomie życia, ale ponosząc przy tym o wiele niższe koszty, dlatego wydaje się to naprawdę dobrym pomysłem. Warto szukać oszczędności wszędzie gdzie się da. Punktem wyjścia okazuje się w tej sytuacji 4 tysiące kWh w ciągu roku, które jest zużywane przez standardowe czteroosobowe gospodarstwo domowe. Jeśli chcecie, zużywać mniej energii to warto się zastanowić ile to może dać realnych oszczędności.

Przede wszystkim dobrym pomysłem jest zaczęcie od przeanalizowanie tego jak dużo energii jest zużywanej w Waszym domu. Możecie zdecydować się tutaj na zakup miernika energii. Jeśli umieścicie go pomiędzy gniazdem sieciowe, a odbiornikiem to będzie podawał ilość zużytej energii. Bardzo dużo osób może w tym momencie się zaskoczyć. Wynika to z tego, że każde urządzenie, które jest pod napięciem i nawet jak jest wyłączone jest w stanie pobierać cały czas energię. Niektóre mierniki będą zbierały informację o tym jak zmienia się zapotrzebowanie na prąd. Pozwoli to na sprawdzenie jak dużo energii pobierane jest przez pralkę w kilku fazach prania. Najczęściej zwykłe pralki zużywać 54 procent energii na to, aby podgrzać wodę, 37 procent aby obracać bębnem, zaś 9 procent na to aby wirować praniem. Wniosek jest w zasadzie z tego jeden, czyli największe oszczędności będzie się mieć, kiedy zdecydujecie się na pranie w niższych temperaturach. Proszki do prania są bardzo skuteczne, więc obniżenie temperatury o raptem 10% nie będzie w stanie pogorszyć jakości prania, ale będzie idealne na zaoszczędzenie nawet do 30% niezbędnego prądu.

Pomiar energii jest w stanie potwierdzić wiedzę, którzy wszyscy dobrze znają, czyli to, że urządzenia nowoczesne są w stanie zużyć mniejszą ilość energii. Lodówka, która ma kilkanaście lat będzie potrzebowała blisko 700 kWh prądu w ciągu roku, zaś nowa lodówka, mając klasę energetyczną A++ raptem 200 kWh. Jest to jednoznaczne z tym że w ciągu jednego roku będzie można zaoszczędzić w domowym budżecie blisko 250 złotych. Energooszczędne rozwiązania zawsze są tańsze. Jeśli zbierzecie oszczędności z świetlówek, lodówki, pralki, komputerów to będziecie w stanie zaoszczędzić nawet do tysiąca złotych w ciągu jednego roku.

Zmiana nawyków

Żeby nauczyć się oszczędzać trzeba zmienić swoje zachowanie, a można zacząć od kilku prostych porad:

Postaraj się ogrzewać pomieszczenie temperaturą blisko 20 stopni w ciągu dnia i obniżaj ją do 18 w ciągu nocy.

Zanim otworzysz okno, zakręć zawór grzejnika, która znajduje się w identycznym pomieszczeniu.

Nie zasłaniaj w żaden sposób grzejników. Jeżeli będą zasłonięte, będzie potrzeba o wiele większej energii, aby móc dostarczyć ją do pomieszczenia.

Reguluj odzyskiwanie ciepła. Kiedy wszyscy będą spali rekuperator może zostać przełączony na mniejszy bieg, a kiedy nikogo w domu nie będzie można go nawet wyłączyć. Pozwoli to zmniejszyć napędu wentylatorów, czyli zużycie energii elektrycznej o przeszło połowę.

Oszczędzaj wodę. Pamiętaj, że branie kąpieli w małe wannie to zużycie blisko 100 litrów wody, zaś pod prysznicem to jedynie 35 litrów o temperaturze 45 stopni. Podczas mycia włosów, zębów czy w trakcie golenia zakręcaj kran. Zdecyduj się na zakup nowoczesnych baterii i spłuczki WF. Mając identyczny komfort będziesz w stanie zużyć znacznie mniej wody. Warto zdecydować się na użytkowanie oszczędniejszych urządzeń mechanicznych.

Zrezygnuj z pożeraczy energii, takich jak elektryczna suszarka na ubrania.

Zdecyduj się na energooszczędne sprzęty AGD i oświetlenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *