Jaka tapeta jest najbardziej ekologiczna?

background-647686_1280

Tapety papierowe są najstarszym, ale przy tym najzdrowszym rodzajem tapet jaki można spotkać na rynku. Niezwykłą zaletą dla tych materiałów wykończeniowych jest fakt, że nie są one w stanie przyciąć kurzu i są wolne od niesamowitej ilości alergenów. Oczywiście, problemem może się okazać ich wytrzymałość na wilgoć, dlatego utrzymanie ich w czystości będzie stosunkowo trudne. O wiele trwalszym rozwiązaniem w tym przypadku będą wytłaczane papierowe tapety.

Za najbardziej ekologiczne rozwiązania wśród tapet uznaje się te wykonane z włókna papierowego i tekstylne oraz takie, które posiadają celulozę, mączkę drzewną i substancję wspomagające.

Tapety, które zostały wytworzone na bazie produktów naturalnych są w stanie oddychać i regulować wilgotność w danym pomieszczeniu, a przy tym pozbawione są alergenów. Niezwykle korzystne dla zdrowia i środowiska będą tapety, które są pozbawione pianki PCW, włókna szklanego czy niebezpiecznych zmiękczaczy. Coraz częściej na rynku można spotkać tapety, które zostały wytworzone z surowców, które pochodziły z recyklingu, czyli makulatura, pulpa czy wióry drzewne. Jeśli chcecie mieć stu procentową pewność, że dany producent produkuje tapety ekologiczne to sprawdźcie czy należy do Stowarzyszenia Zrównoważonego Budownictwa.

Najzdrowsze są tapety papierowe

Najstarszy rodzaj tapet, czyli tapety papierowe mogą zostać wytworzone z jednej, dwóch czy nawet trzech warstw papieru. Charakteryzują się tym, iż nie są w stanie przyciągać kurzu, jednak można mieć problem z utrzymaniem ich w odpowiedniej czystości, zwłaszcza jeżeli posiadają raptem jedną warstwę. Z tego względu, że tapety papierowe posiadają stosunkowo niską odporność na wilgoć to nie powinno się ich myć przy pomocy wody, ani nie powinno się ich szorować przy użyciu szczotki, a jedynie w sposób delikatny przecierać szmatką.

Wytłaczane tapety papierowe

O wiele trwalszym rozwiązaniem, a przy tym równie zdrowym będzie zdecydowanie się na tapety papierowe wytłaczane, które są świetną alternatywą dla wszystkich tapet, które zawierają w s obie piankę PCW. Produkuje się je tylko i wyłącznie z papieru uszlachetnionego, który nie posiada dodatku zmiękczaczy, pianki PCW, winylu czy podobnych spienianych tworzyw sztucznych. Najczęściej składają się one z dwóch, ewentualnie trzech sklejonych razem warstw papieru. Papierowe tapete tłoczone produkuje się w zgodzie ze wszystkimi standardami ekologicznymi, dzięki czemu bez problemu można je poddawać kompostowaniu, a to prowadzi do tego, że naturalne surowce mogą ponownie powrócić do naturalnego ekosystemu.

Podklejane tapety warstwą fizeliny

Wiele osób również uważa, że tapety, które posiadają warstwę fizeliny, która to służy do podklejania tapet papierowych również są ekologicznym rozwiązaniem. Jest to wyjście niezwykle komfortowe dla człowieka, gdyż są ciepłe w dotyku, a ponadto potrafią redukować hałas. Najczęściej składane są one z wysokiej jakości, oddychającej mieszkanki włókien tekstylnych wraz z celulozą, które są w stanie sprawić, że stawać się one będą niezwykle odporną okładziną ścienną. Struktura tego typu tapet wynika przede wszystkim z zastosowanej metody tłoczenia. Dzięki wykonaniu w ten sposób tapet z fizeliną są one w stanie ulec biodegradacji, dzięki czemu nie zanieczyszcza się przy tym środowiska. A takie fototapety na flizelinie nie są wcale takie drogie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *