Oszczędzanie energii dzięki ekologicznej działce

home-66627_1280

Jeśli jesteś osobą, która przede wszystkim stara się myśleć w sposób ekologiczny to zapewne wiesz, że nie możesz ulegać modzie, a wybierając taką działkę, która będzie idealna w kontekście oszczędzania energii.

Wybieranie działki

Przede wszystkim niezwykle istotną kwestią będzie tutaj fakt, że będziesz musiał sprawdzić czy po łożenie danej działki będzie zapewniać odpowiednie nasłonecznienie, zwłaszcza w okresie zimowych. Ponadto zwrócić również uwagę na to z jakiej strony będzie wiał wiatr i jak prezentują się temperatury w sezonie i przemyśl dokładnie w jaki sposób na temperaturę oraz siłę wiatru, którą odczuwać się będzie w domu będą wpływały drzewa, pod warunkiem, że rosną gdzieś w okolicy. Wszystko powinno zostać tak przeanalizowane w zasadzie tylko po to, aby można było wybrać jak najbardziej odpowiedni projekt.

Eksperci twierdzą, że myślenie w sposób ekologiczny to przede wszystkim brak chodzenia za modą, ale podejmowanie takich decyzji, które będą rzutowały na oszczędność energetyczną. Dlatego potrzebny jest tutaj dom, który będzie w stanie magazynować ciepło słoneczne i będzie posiadał okna na południu i na zachodzie, zaś od strony północy i wschody będzie izolowany.

Jeżeli zależy czy na domu, który posiada tradycyjny podział związany z funkcją wnętrz to postaraj się poszukać takiej działki, która posiada ogród od strony południowej i od tej właśnie strony powinieneś mieć wyjście na taras. W przypadku innych konfiguracji będzie to wymagało do Ciebie zdecydowania się na innego rodzaju projekty domu pod warunkiem, że ciągle mają być one energooszczędne. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu domu na terenie pagórkowatym to musisz pamiętać o tym, że najlepiej jeżeli wybierzesz miejsce umiejscowionej na południowej stronie wzgórza, które będzie umiejscowione wyżej niżeli dolina. Poszukaj miejsca tam gdzie są drzewa, a jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca to postaraj się posadzić nowe. Drzewa będą osłaniać przed zimnym wiatrem i śnieżnymi zawiejami, a okresie letnim będą zmniejszać dobowe wahani temperatury dachu i elewacji. Drzewa mają to do siebie, że posiadają własny mikroklimaty, a ponadto świetnie się spisują jako małe, przydomowe fabryki tlenu.

Lokalny świat przyrody zburzony przez dom

Jeśli zdecydujecie się na zasypanie rowu to istnieje możliwość, że wyschnie staw, w pobliżu, którego skupione było bujne życie zwierząt i roślin. Jeśli budowa będzie wymagała osuszenia łąk to będziecie mogli zaburzyć stosunki wodne w całej okolicy. Jeżeli działka będzie zabetonowana, albo zostanie pokryta przez nieprzepuszczalny bruk to woda będzie mogła spływać z Waszego terenu niczym z rynny. Drzewa w takiej sytuacji zapewne zaczną usychać i aż do jednego metra w głąb ziemi nie będzie żadnego życia. Jeśli budowa zaszkodzi korzeniom drzew to ono będzie w stanie uschnąć. Ekologicznym przykazaniem winno być przede wszystkim fakt, aby zatrzymywać na działce wodę, czy magazynować deszczówkę. Świetnie spiszę się tutaj wodne oczko.

Rodzina składająca się z pięciu osób jest w ciągu roku w stanie wyprodukować 270 metrów sześciennych ścieków. Jeżeli na działce istnieje przydomowa oczyszczalnia ścieków, jednak działa w sposób wadliwy, albo szambo nie jest zbyt szczelny to ścieki będą mogły zanieczyścić wody gruntowe i wodę ze studni, z której to rodzina pije wodę.

Powinno się być wyczulonym na to jak bardzo ingeruje się w świat przyrody. Jeżeli zależy Ci na zrobieniu trawnika w lesie to z góry jesteś na przegranej pozycji, tak samo jak będziesz miał ochotę na umieszczenie trawnika pod orzechem, czy pod dębem. Jeżeli zależy Ci na bujnym ogrodzie w lesie to musisz liczyć się z tym, że po pożywienie będą mogły przyjść do niego zwierzęta, gdyż to Ty jesteś na ich terytorium.

Warto też zauważyć, że ludzie zaczynają wreszcie zdawać sprawę, że architektura powinna być regionalna, jednak nie do końca pojmują, że ogród również takowy powinien być. Najlepiej jeżeli roślinność przez Ciebie stosowana miała charakter miejscowy. czyli znowu musisz postawić się na przeciw mody. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie roślin egzotycznych to będzie czekało Cię ciągle podlewania i pielenie, gdyż chwasty będą wyrastać jak szalone. Niestety bardzo duża liczba roślin, które zostały wprowadzone do polskich ogrodów, jak na przykład sumak czy klon jesionolistny z tego względu, że nie posiadają naturalnych wrogów bardzo szybko wypierają rodzime gatunki rośli, zajmując przy tym ich teren, a to prowadzi do zaburzenia równowagi w przyrodzie. Może jednak lepiej zdecydować się na roślinność, która jest tutaj od wieków? Zwłaszcza, że jarzębina będzie w stanie chronić przed wrzodami, brzoza przed promieniowaniem radioaktywnym, zaś jałowce i sosny są w stanie działać przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, a ponadto nie będzie trzeba ich podlewać.

Badania, które zostały zlecone przez Komisję Europejską dowodzą, że jedynie 15% wszystkich kosztów w całkowitym cyklu egzystencji domu to koszty związane z jego budową, zaś reszta to koszty związane z jego utrzymaniem i rozbiórką. Wybierając miejsce od budowy domu, wybierz takie gdzie koszty są najmniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *